Aleksander II

Anselmo da Baggio (urodzony w Baggio, około 1015 roku, zmarł w Rzymie, 21 kwietnia 1073 roku) herb

Papież, Biskup Rzymu, Wikariusz Jezusa Chrystusa, Następca i Książe Apostolski, Najwyższy Biskup Kościoła, Patriarcha Świata od 1 października 1061 roku do 21 kwietnia 1073 roku.

Związany z radykalnym ruchem reformatorskim "łachmaniarzy" (patarenów), jako biskup Lukki współpracował z kardynałami Piotrem Damianim i Hildebrandem.

Przyszedł na świat w Baggio koło Mediolanu. Po śmierci Mikołaja II kolegium kardynal­skie, zwołane przez Hildebranda, wybrało go 1 października 1061 roku na papieża. Jednak grupa arystokratów wykradła z pałacu na Lateranie insygnia papieskie i nakło­niła Henryka IV do mianowania papieżem, wbrew uchwałom synodu rzymskiego, biskupa Parmy Cadalusa - Honoriusza II 28 października 1061 roku.

W obronie Aleksandra II stanęli Normano­wie, którzy podjęli walkę z oddziałami niemiec­kimi wspierającymi Honoriusza II. Komisja wy­znaczona przez sejm w Augsburgu w 1062 roku udała się do Italii i po zbadaniu sprawy uznała ważność elek­cji Aleksandra II. Honoriusz II nie pogodził się jednak z tą decyzją i zbrojnie opanował część Rzymu. Biskupi niemieccy i italscy na synodzie w Mantui w 1064 roku poparli Aleksandra II, a Honoriusza II wyklęli i wygnali. Stosunki z cesarstwem uległy dalszemu pogorszeniu, gdy papież zagroził Hen­rykowi IV ekskomuniką za dążenie do rozwodu z małżonką, a potem w sporze o obsadę arcybi­skupstwa mediolańskiego rzucił klątwę na kan­dydata narzuconego przez Henryka IV oraz na do­radców cesarskich.

Papież zwalczał symonię, konkubinaty i zwy­czaj przyjmowania inwestytury świeckiej bez zgo­dy biskupa. Zabronił zawierania małżeństw przez krewnych i to aż do siódmego pokolenia. We Francji i w Hiszpanii, za pośrednictwem swoich legatów, wprowadzał dalsze reformy, a w Anglii udzielił wsparcia Wilhelmowi I "Zdobywcy", księ­ciu Normandii, późniejszemu królowi, który tak­że włączył się w nurt reform.

Zmarł w Rzymie, a pochowano w Bazyli­ce św. Jana na Lateranie.


Żródła:

"Leksykon papieży" - Rudolf Fischer-Wollpert, przekład: Bernard Białecki

"Poczet papieży" - Michał Gryczyński

"Poczet papieży" - Jan Wierusz Kowalski.


Alexander II w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 z późn. zmianami)

Bogdan Pietrzyk